İran’dan Tebriz Araştırmaları Enstitüsü’nün Faaliyetlerine Tepki

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Farsnews Haber Ajansı ve 40’ı aşkın İran devleti yanlısı basınında yer alan haberde merkezi Ankara’da bulunan Tebriz Araştırmaları Enstitüsü’nün faaliyetleri İran’da toplumsal ayrışmaya yönelik tehdit olduğu iddia edildi. “Ankara’daki İran Karşıtı Gurubun İddiaları” başlığıyla yayınlanan bu haberde Tebriz Araştırmaları Enstitüsü’nün Stockholm konferansı ele alınarak Enstitü Başkanı “Rıza Heyet”, İran Türkleri, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkleri ve Türkiye Türkleri arasında dil birliği yönünde kültür adı altında faaliyet ederek İran’da toplumsal ayrışmayı körüklemekle suçlandı.

İktisat Dünyası Gazetesi, Bahar Devleti (Ahmedinijad taraftarlarının web sitesi), Elif, Sırat, Katre, Maşrıknews, Parsine, Fararu, Demadem (Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani taraftarları web sitesi) ve Tefsirnews gibi İran’ın birçok gazete ve İran yöneticilerine mensup haber sitelerinde yayınlanan haberde Tebriz Araştırmaları Enstitüsü’ne yersiz suçlamalar ileri sürülmüştür.
Bir başka haberde Kürdane gibi PKK’nın İran uzantısı PJAK ve Pankürdist web siteler Tebriz Araştırmaları Enstitüsü’nün Türk Devleti’ne bağlı olduğunu iddia ederek Enstitü faaliyetlerinde İran Kürtlerine yer verilmediği ve yalnız Türk milliyetçisi çizgesinde hareket ettiği ileri sürülmüştür. İran Kürtleri içinde geniş kitleye sahip olan bu web site Türkiye’yi vahşi ve ırkçı sözcüklerle hitap ederek Rıza Heyet’i İran’da Türkiye çıkarları yönünde faaliyet yürütmekle suçlamıştır.
Bunun üzerine Almanya Devlet Haber Ajansı (DW), Enstitü Başkanı Rıza Heyet’i telefonla arayarak röportaj talebinde bulunmuştur. DW’ye konuşan Rıza Heyet, muhabirin “siz Türkiye Devletine mi bağlısınız?” sorusu “Hayır, Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Türkiye, Azerbaycan Cumhuriyeti ve herhangi bir devlete bağlı değildir ve yalnız İran Türkleri ve Azerbaycan Türklerinin kültür ve toplumsal yaşamları konusunda araştırmalar gerçekleştiriyor” diye yanıtlamıştır. DW’nin röportajında Enstitü’nün Stockholm konferansı ele alınarak Tebriz Araştırmalarının faaliyetleri anlatılmıştır.
26-27 Kasım tarihlerinde Tebriz Araştırmaları Enstitüsü (TAE) tarafından İsveç’in başkenti Stockholm’da düzenlenen uluslararası konferansa Fars etniğinin önde gelen gazetecileri dâhil İran’ın bütün etniklerinden gazeteci, yazar, araştırmacı ve medya mensubu konuşmacı olarak katılmıştır. Bütün konuşmacılar tarafından imzalanan bu konferansın sonuç bildirgesinin önümüzdeki günlerde çeşitli uluslararası düşünce kuruluşu, İran merkezli çalışan medya ve sivil toplum kuruluşu tarafından analiz konusu olacağı ön görülmektedir.

Xudaferin.eu

18:45