Türk Dünyasının Önemli Ödülü Güney Azerbaycan’a Gitti

17 Türk Cumhuriyeti ve Topluluğunun katılımıyla gerçekleşen bu yılki IV. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması’nda birinciliği kazanan Güney Azerbaycan’lı yazar Gafur İmamizade Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen resmi törenle ödüllendirildi.

Merkezi Ankara’da bulunan Avrasya Yazarlar Birliğinin öncülüğünde ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının desteğiyle düzenlenen yarışmanın bu yılki töreni 21 Aralık 2016 tarihinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde gerçekleştirildi. Türk Dünyasının 17 bölgesinden onlarca yazarın katıldığı törende, yarışmayı kazananlara ödüller verildi. Türk Dünyasının en büyük ödülünü ise Güney Azerbaycan’ın Hiyav şehrinden yetenekli yazar Gafur İmamizade aldı.
Gafur İmamizade, Varlık (Varlıq) dergisinin ilk kez İran-Güney Azerbaycan’da Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışmasında “Kırmızım” adlı hikâyesiyle birinciliği kazanmış ve ikinci aşamada birinciliği kazanan İmamizade, Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışmasının önemli ödülüne layık görülmüştür.
Tören, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı ve Kültür Bakanı’nın açılış konuşmasıyla başladıktan sonra Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Türkiye Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve çeşitli ülkelerden gelen yazarlar konuştular.
Gafur İmamizade konuşmasında birinci olmaktan duyduğu memnuniyet ve mutluluğu ifade ederek Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu’na ve Varlık (Varlıq) dergisinin sorumlu müdürü Rıza Heyet’ye derin teşekkürlerini bildirdi. Ardından Gafur İmamizade’nin ödülü TC Kültür Bakanlığı Müsteşarı tarafından taktim olundu. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Medeniyet dergisine verdiği demeçte Güney Azerbaycan’dan bir yazarın yarışmaya katılması ve birinci olmasını, bu ilki yarışmanın en önemli noktası kimi değerek şu ifadede bulundu: “Bu, hem Güney Azerbaycan edebiyatı, hem de bizim için önemli bir olaydır. Dilimize, edebiyatımıza yeni bir yazıcı geldi. Güney Azerbaycan’dan bir Türk’ün birinci yeri kazanması bütün Türk Dünyası için sevindiricidir. O, edebiyat alanını tanıtır ve bu ödülü almakla daha da tanıtacaktır.” Ömeroğlu, birinciliği kazanan yazarların, o cümleden İmamizade’nin eserlerini bir kitap şeklinde Türkiye Türkçesinde yayınlayacaklarını ifade etti. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı ilginç bir meseleye dikkat çekerek şöyle dedi: “Bir kural olarak ödül töreni, birinciliği kazanan yazarın ülkesinde düzenlenir. Bir önceki yarışmada yarışmanın birincisi Kazakistan’dan olduğu için bu yılki tören Almatı’da oldu. Böylece gelen yıl tören Tebriz’de olmalıdır. Tebriz’in şartlarının nasıl olacağını bilmiyorum, ancak bir töreni Tebriz’de düzenlemeğe hazırız.”

Xudaferin.eu
Qazaxıstan, “Astana Bürosu”

19:11